نتیجه طرح دانشگاه تغییر در خصوصیات الکتروفیزیولوژی سلولهای CA1 در سیروز

با سلام
نتیجه یا دستاورد اصلی طرح پژوهشی را بصورت یک جمله خبری واضح  و شفاف و قابل فهم برای همه ، برای عنوان خبر لحاظ نمایید. عنوان خبر قابل فهم نیست.
با تشکرو احترام
مرضیه حسینمردی             81454310-021
اهمیت موضوع:
سلول های  هیپوکمپ در مقایسه با سلول های دیگر نسبت به تغییرات متابولیک، داروها، سموم، صدمات ایسکمی-هیپوکسی و بیماری های ارثی آسیب پذیرتر می‌باشند.

روش  و یافته ها:  با توجه به شواهد موجود مبنی بر تظاهرات کلنیکی آنسفالوپاتی کبدی مثل اختلال در عملکرد حرکتی و توانایی های ذهنی، نقایصی در توجه، انگیزش، یادگیری، حافظه و شناخت که بدنبال تغییرات در رهایش و برداشت نوروترانسمیترها و نوروترانسپورترها در نوروتوکسیسیتی ناشی از سیروز کبدی بدنبال هایپر آمونیوم یا انسداد مجرای صفراوی ایجاد می شود و همچنین تغییر خصوصیات الکتروفیزیولوژیک سلول های پورکنژ  در آنسفالوپاتی کبدی ناشی از BDL، این تحقیق با هدف بررسی ویژگیهای الکتروفیزیولوژی غیر فعال و ذاتی غشاء سلولهای CA1 هیپوکمپ موش صحرائی با انسداد مزمن مجرای صفراوی طراحی و خصوصیات ذاتی غشاء سلولهای CA1 با استفاده از تکنیک cell patch clamp  Whole مورد ارزیابی قرار گرفت. در مطالعه حاضر تغییر در عملکرد نورونهای درگیر در عملکرد شناختی و حافظه در مدل انسفالوپاتی کبدی ایجاد شد. بویژه تاثیر تغییرات متابولیک ناشی از اختلالات متابولیک و نقص در آنزیمهای کبدی بدنبال انسداد مجرای صفراوی بر روی جریانهای یونی در رفتار الکتریکی غشاء سلولهای ناحیه CA1 هیپوکمپ مورد بررسی قرار گرفت. تغییر در فرکانس شلیک و تحریک پذیری در نورونهای هیپوکمپ موشهای مدل انسفالوپاتی مشاهده شد و به نظر میرسد که تغییرات متابولیک ناشی از سیروز باعث یکسری اختلالاتی در خصوصیات الکتروفیزیولوژیک سلولهای CA1  می‌شود.
پیشنهاد: اگر چه در مطالعه حاضر ما شواهدی مبنی بر مکانیسمهای درگیر در این اختلالات ارائه نکردیم ولیکن یافته های حاضر نیاز به مطالعات بیشتری را در این زمینه می طلبد و به نظر می‌رسد شناخت مکانیسم های دخیل در این تغییرات می‌تواند در درمان این اختلالات کمک کننده باشد.


 
مشخصات طرح مرتبط:
عنوان پروژه: بررسی خصوصیات الکتروفیزیولوژیک نورون های پیرامیدال هیپوکمپ در مدل حیوانی آنسفالوپاتی کبدی القا شده به وسیله انسداد مجرای صفراوی
مجری اصلی: دکتر محمد شعبانی   |   تاریخ اتمام طرح: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲   |   کد طرح: 95000573


CAPTCHA code
کلیدواژه ها: الکتروفیزیولوژی | انسداد مجرای صفراوی | سیروز کبدی | شلیک نورونی |

دفعات مشاهده: 12 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر