لژیونلا پنوموفیلا، عامل بیماری تنفسی

با سلام
در قسمت عنوان خبر لازم است نتیجه طرح تحقیقاتی به صورت یک جمله خبری واضح و قابل فهم برای عموم  و تا حد ممکن کوتاه درج گردد. بدلیل طولانی بودن، عنوان قابل مشاهده نیست.

با تشکرو احترام
لیلا میرزایی             81454311-021


اهمیت موضوع
لژیونلا پنوموفیلا بیشترین عامل پنومونی شدید لژیونلایی است. این بیماری در مناطق مختلف دنیا و از جمله در ایران گزارش شده است. آلودگی با گونه های لژیونلا شامل طیفی از بیماری هایی  می شود که یک سوی آن تب پونتیاک (Pontiac fever) یک بیماری شبه آنفولانزای خودمحدودشونده و در سوی دیگر آن بیماری سیستمیک و کشنده لژیونر(Legionnaire`s disease)  قرار گرقته است. انتقال لژیونلا از طریق آئروسل های آبی یا آسپیراسیون آبهای آلوده حاوی لژیونلا اتفاق می افتد. همچنین زخمها نیز ممکن است از طریق تماس با آب آلوده، عفونی شوند. بروز عفونتهای بیمارستانی را از طریق آب شیر ، تجهیزات درمانی تنفسی، دوش حمام، دستگاه بخور، آب بن ماری، انکوباتورهای نگهداری نوزادان، سوندهای بینی، سیستم های خنک کننده (کولر و چیلر) نشان داده اند. از آنجا که میزان مرگ و میر ناشی از این باکتری در افراد مختلف از 5 تا 30 درصد و در افراد مسن و افرادی که دارای نقص ایمنی می باشند تا 80 درصد هم گزارش شده است، بنابراین تشخیص سریع و درمان به موقع این بیماری می تواند مانع از مرگ و میر بیماران گردد.
مهمترین یافته ها
در این بررسی ، از 100 نمونه تنفسی گرفته شده از بیماران مبتلا به اختلالات تنفسی، عامل "بیماری تنفسی لژیونر" ،  1% از طریق کشت،  3%  و 7% از طریق آزمایش LAMP   مورد شناسایی قرار گرفت.
پیشنهاد
آگاهی پزشکان  و متخصصین بیماری های تنفسی از نتایج حاصل شده از این بررسی و نیز اطلاع از حضور این باکتری بویژه در بین بیماران دارای ریسک فاکتور ، نظیر دیابتی ها،  گیرنده های عضو پیوندی، معتادین ، و سایر افرادی که سیستم ایمنی ضعیف شده دارند، می تواند آنها را در انتخاب داروی موثر  و درمان سریع بیماران کمک نماید.   CAPTCHA code
کلیدواژه ها: لژیونلا پنوموفیلا | لژیونر |

دفعات مشاهده: 13 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر