فعالیت فیزیکی پس از دوران بارداری باعث بهبود یادگیری میگردد

هورمون تیروئید نقش اساسی در تکامل و تمایز سیستم عصبی مرکزی در تمام مراحل زندگی دارد. این هورمون تنظیم کننده ی انتقال نوروترانسمیترهای مرکزی در هر دو سنین پری ناتال و بزرگسالی است. کم کاری تیروئید پری ناتال با نقائص شناختی و رفتاری شدید همراه بوده که به صورت تغییرات رفتاری مانند اختلال در عملکرد شناختی و اضطراب خود را نشان می دهد. هدف اصلی مطالعه حاضر بررسی اثرات ورزش اجباری (تردمیل) به همراه تجویز لوتیروکسین بر حافظه فضایی و رفتارهای شبه اضطرابی بچه موش های هایپوتیروئید بود.
از روز 6 بارداری رت ها به دو گروه مادران کنترل و مادران درمان شده با پروپیل تیواوراسیل (PTU)  تقسیم شدند. برای ایجاد هایپوتیروئیدیسم به آب آشامیدنی رت های گروه درمان 100ppm داروی آنتی تیروئید PTU از روز 6 بارداری افزوده شد و تا روز 21 پس از تولد ادامه یافت. در گروه کنترل مادران آب آشامیدنی معمولی دریافت می کردند. در روز 30 بعد از تولد پوپ های نر متولد شده از مادران کنترل و هایپوتیروئیدیسم به 8 گروه: سالم غیر ورزشی، سالم غیر ورزشی دریافت کننده لوتیروکسین، سالم ورزشی، هیپوتیروئیدی ورزشی دریافت کننده لوتیروکسین، هایپوتیروئیدی غیرورزشی، هایپوتیروئیدی ورزشی، سالم غیرورزشی دریافت کننده لوتیروکسین و هایپوتیروئیدی ورزش دریافت کننده لوتیروکسین تقسیم شدند. در گروه ورزشی رت ها به مدت 14 روز و روزانه 30 دقیقه روی تردمیل قرار    می گرفتند و با شدت ملایم می دویدند. ضمنا لوتیروکسین 5/0 میکروگرم به ازاء هر کیلوگرم وزن حیوان در گروه های مربوطه 10 دقیقه قبل از ورزش داخل صفاقی تزریق می شد.
یافته ها نشان می دهد که هایپوتیروئیدیسم پری ناتال باعث اختلال در یادگیری و حافظه فضایی و بروز رفتارهای شبه اضطرابی در پوپ های هایپوتیروئیدیسم شده است. ورزش تردمیل طی دوره پست ناتال باعث بهبود یادگیری وحافظه فضایی و رفتارهای شبه اضطرابی در پوپ های هایپوتیروئیدیسم شد و تجویز همزمان لوتیروکسین در برخی موارد  این اثرات را تقویت نمود.    
فعالیت فیزیکی به همراه تجویز لوتیروکسین احتمالاً ارزش پیشگیری یا درمانی مؤثری در  اختلالات شناختی – رفتاری ناشی از هایپوتیروئیدیسم دارد
کلیدواژه ها: یادگیری و حافظه فضایی | هایپوتیروئیدیسم | فعالیت فیزیکی | لوتیروکسین |


مشخصات طرح مرتبط:
عنوان پروژه: بررسی اثرات ورزش اجباری به همراه تجویز لووتیروکسین بر نارسایی های شناختی و پروفایل اضطراب در بچه موش های نر مبتلا به هیپوتیروئید مادری
مجری اصلی: دکتر عباسعلی وفایی   |   تاریخ اتمام طرح: ۱۳۹۷/۷/۹   |   کد طرح: 1133CAPTCHA
دفعات مشاهده: 122 بار   |   دفعات چاپ: 19 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر