توسعه زیرساخت‌های شبیه‌سازی تشدید مغناطیسی اثرانگشتی (MRF)

با سلام
در قسمت عنوان خبر لازم است نتیجه طرح تحقیقاتی به صورت یک جمله خبری واضح و قابل فهم برای عموم  و تا حد ممکن کوتاه درج گرددمعادل فارسی کلمات لاتین را در خبر بیاورید. 

با تشکرو احترام
لیلا میرزایی             81454311-021


هدف اصلی طرح: توسعه زیرساخت¬های شبیه¬سازی تشدید مغناطیسی اثرانگشتی (MRF)
اهداف اختصاصی طرح: 1. افزایش صحت MRF با توجه به دقت مدل سیگنال به وسیله پوشش¬دهی گسترده وسیعی از ترکیبات فیزیولوژیکی مربوط به خواص بافت.2. محاسبه پایگاه داده حاوی محدوده واقع بینانه از T1، T2 و آف رزونانس بر روی یک کامپیوتر رومیزی مدرن به گونه¬ای که چند دقیقه بیشتر زمان نبرد.3. کسب دقت لازم برای MRF با روش شبیه سازی و اجرای نرم افزاری آزمایش¬های مربوطه4. ایجاد روش¬های خوانش سریع با روش MRF.
هدف کاربردی طرح: 1. استفاده از شبیه¬ساز MRF به منظور طراحی بهینه ورودی¬ها2. استفاده از شبیه¬ساز MRF به منظور تخمین خواص چندگانه بافت در MRI در یک زمان.3. از آن¬جایی که برای بهینه کردن ورودی¬های لازم به MRI نیاز به تصویربرداری¬های متعدد و زمان¬بر هستیم و این مسئله بسیار هزینه¬بردار است و این امکان در ایران فراهم نیست تا بتوان برای توسعه یک روش جدید، تصاویر متعدد را از مراکز تصویربرداری مبتنی بر آن روش دریافت کرد، لذا شبیه¬ساز MRF به ما این امکان را در اختیار قرار می¬دهد تا بتوان روش مورد نظر را بهینه کنیم.
با همه روش¬های کمی توسعه‌یافته برای پیشرفته کردن اسکن¬های MR، هنوز هم محدودیت¬هایی وجود دارد که مانع از استفاده از این روش¬ها در کلینیک می¬شود. یکی از مواردی که ممکن است منجر به این محدودیت شده باشد، تغییر سیگنال¬های MR به‌صورت نمایی با زمان است (مطابق شکل 2). منحنی¬های نمایی برای به کمی¬سازی پارامترهایی هم¬چون T1و T2 به کار می¬روند. این‌چنین مدل¬های سیگنال نمایی ساده‌ تنها نیازهای پایه¬ای تبدیلات ریاضی را فراهم می¬کند و در نتیجه منجر به تولید تصاویری می¬شوند که از دریافت¬های طولانی و تکراری حاصل شده . لذا این فرض پایه¬ی نمایی بودن سیگنال توانایی ما را در بهره¬گیری از تمام درجات آزادی موجود در MRI و به‌طور مؤثر در به دست آوردن اطلاعات محدود می¬کند. درواقع، تحولات سیگنال (تغییر در طول زمان) پیچیده¬ای غیر از مدل سیگنال فوق (یعنی ایجاد مدلی غیر از مدل سیگنال نمایی)، حجم زیادی از اطلاعات قابل استخراج را فراهم می¬کند.
شکل2. مدل نمایی افت سیگنال در طول زمان
در این راستا، مفهوم جدیدی به نام MRF ارائه شده است که هدف آن غلبه بر محدودیت‌های MRI با در نظر گرفتن یک روش کاملاً متفاوت برای کسب اطلاعات، پردازش پس ‌از آن و مصورسازی است.
در روش MRF به‌جای استفاده از داده¬های تکراری و پشت سرهم برای مشخص کردن پارامترهای مورد نیاز، با استفاده از یک دریافت شبه تصادفی این امکان ایجاد می¬شود تا مواد یا بافت¬های مختلف، سیگنال منحصربه‌فرد یا اثرانگشتی ایجاد کنند که در نهایت با تطبیق این اثرانگشت با یک پایگاه داده یا دیکشنری از پیش تعریف شده مربوط به تمام خواص بافت موردنظر، بتوان به‌طور هم¬زمان و در یک اسکن، تمام نقشه¬های کمی از پارامترهای مغناطیسی موردنظر آن بافت را به دست آورد.
هدف از این پایان¬نامه توسعه آزمایشگاه مجازی MRF، شامل طراحی یک توالی سریع مانند bSSFP با ورودی¬های شبه تصادفی و شبیه¬سازی پایگاه داده بر اساس شبیه¬سازی معادله بلاخ است. سپس یک شبیه¬ساز MRF ایجاد می¬گردد که بتوان با آزمایش¬های مکرر و بهینه¬سازی، ورودی¬های مناسبی را ایجاد کرد تا فضای k مناسب را به دست آورد.
نالیز، کمی سازی و یافتن روش های نوین پردازش سیگنال های طیف نگاری تشدید مغناطیسی تصویربرداری تشدید مغناطیسی پرفیوژن و تصویربرداری تشدید مغناطیسی دینامیک با تزریق ماده حاجب آنالیز و کمی سازی تصویربرداری تشدید مغناطیسی کل بدن برای پیگیری نحوه پاسخ به درمان در سرطان با استفاده از روش های پیشرفته کمی سازی استخوان کورتیکال با استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی در اندام های مختلف توسط پالس سکانس های با زمان اکوی خیلی کوتاه و کوتاه توسعه نرم افزارهای کمی سازی و پردازش سیگنال و تصویر در کاربردهای طیف نگاری و تصویربرداری تشدید مغناطیسی طراحی پالس سکانس های بهینه تشدید مغناطیسی Compressed-Sensing MRI

مشخصات طرح مرتبط:
عنوان پروژه: توسعه زیرساخت‌های شبیه‌سازی تشدید مغناطیسی اثرانگشتی (MRF)
مجری اصلی: حمیدرضا سلیقه راد   |   کد طرح: 98-01-30-40253CAPTCHA
دفعات مشاهده: 77 بار   |   دفعات چاپ: 15 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر