ایجاد روشی بهینه و کارآمد و بالینی برای تشخیص افتراقی بیماران اختلال شناختی خفی از آلزایمر از روی تصاویر ام آر آی

هدف اصلی طرح : تعیین بیومارکرهای بهینه،حساس و اختصاصی برای تشخیص افتراقی MCI از AD
اهداف اختصاصی طرح :
بهینه سازی پروتکل های تصویربرداری
ایجاد تصاویر ASL از نمونه های انسانی و ایجاد الگورتیم کمی سازی تصاویر
تعیین بیوماکرهای مناسب از روی آنالیز دیتا ها
هدف کاربردی طرح:ایجاد روشی بهینه و کارآمد و بالینی برای تشخیص افتراقی MCI از AD از روی تصاویر MRI
این پژوهش در دو مرحله کلی انجام خواهد گرفت، که به شرح زیر است:
مرحله اول: جمع آوری بیماران MCI و AD و نیر گروه کنترلی و تصویربرداری چند پارامتری از بیماران
توصیف مرحله اول : گروه بیماران شامل 5 بیمار مبتلا به AD و 5 بیمار مبتلا به اختلال شناختی ملایم و گروه کنترل 5 بیمار بالای 60 سال بدون سابقه بیماری هستند. با استفاده از اسکنر 3 تسلا تصویربرداری MRI شامل تصویربرداری پرفیوژن ASL از بیماران معرفی شده انجام میشود. با توجه به پیچیدگی تصویربرداری، پروتکل های تصویربرداری در بیماران بهینه سازی میشود. مرحله دوم : طراحی و پیاده سازی الگوریتم های پیشرفته کمی سازی تصاویر توصیف مرحله دوم: استخراج اندیکاسیون های تصویری حساس و اختصاصی بسیار وابسته به دقت کمی سازی تصاویر هستند. بدین سبب، الگوریتم های پیشرفته ریاضی برای تحلیل تصاویر پرفیوژن طراحی و پیاده سازی میشود.
مشخص کردن افرادی که ممکن است به زوال عقلی به خصوص آلزایمر مبتلا بشوند در جامعه انسانی ایران که به سمت پیر شدن می رود از نظر اقتصادی و بار مالی دارای اهمیت است، به طوری که در حال حاضر 1% جمعیت کشور مبتلا به آلزایمر هستند و پیش بینی میشود در 10 سال آینده این تعداد به 3% برسد. تشخیص به موقع و اولیه میتواند از هزینه های زیادی که درمان و نگهداری مریضان در پی خواهد داشت جلوگیری کند. با اینکه هنوز درمان قطعی برای این بیماری یافته نشده است ولی تشخیص زود هنگام پیش از بیماری AD برای یافتن درمان های دارویی و غیر دارویی که بتواند از پیشرفت آن جلوگیری کند ضروری به نظر می آید. بدین سبب یافتن بیومارکرهای اختصاصی و بهینه متناسب با مرحله بیماری و همچنین در افراد با ریسک بالای که در معرض AD هستند بسیار اهمیت دارد.          

مشخصات طرح مرتبط:
عنوان پروژه: یافتن بیومارکرهای بهینه، حساس و اختصاصی برای تشخیص افتراقی بیماران اختلال شناختی خفیف آلزایمر با استفاده ازMRI-ASL-Perfusion.
مجری اصلی: حمیدرضا سلیقه راد   |   کد طرح: 97-01-30-38011CAPTCHA
دفعات مشاهده: 37 بار   |   دفعات چاپ: 7 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر