کاهش درد پس از سزارین با استفاده از طب فشاری

سزارین یکی از جراحی های مهم زنان و زایمان محسوب می شود که در حال حاضر شایعترین نوع جراحی می باشد(1). جراحی سزارین نوعی از جراحی است که جنین و جفت از جدار شکم و رحم خارج می گردد(2). این جراحی بطور معمول در زایمان های سخت، زجر جنین، نمایش های بریچ و سزارین قبلی انجام می شود(3). طبق آمار جهانی میزان سزارین حدود 10 الی 30 درصد می باشد که در حال حاضر در ایران حدود 50 الی 65 درصد است. یکی از عوارض مهم جراحی سزارین درد پس از عمل می باشد
با توجه به صرف هزینه های گزاف جهت استفاده از مخدرها برای تسکین درد پس از اعمال جراحی و همچنین عوارض جانبی فراوان این داروها بر بیماران، از طرفی به دلیل غیر تهاجمی بودن طب فشاری و  انجام آن حتی توسط همراه بیمار، محققین بر آن شدند تا پژوهشی به منظور استفاده از این روش بر درد پس از
سزارین انجام دهند .طراحی پژوهش حاضر با عنایت به وجود نتایج ضد و نقیض به دنبال استفاده از این روش در کاهش درد می باشد.
یکی از جالب ترین مطالعات در زمینه طب مکمل مطالعاتی است که بر اساس طب سنتی چینی بنیان گرفته است(10). یکی از اهداف مهم در طب سنتی چینی،  برقراری تعادل میان دو جریان متضاد و حیاتی بدن (Yin که با سرما و سکون و yangکه باگرما و حرکت) می باشد. TCM (Traditional Chinese medicine) بر این باور است که 12 کانال انرژی در سراسر بدن انسان مانند رودخانه ای هستند که این کانال ها مریدین (Meridian) نامیده شده است.
 وجود هر گونه اختلال در مسیر این رودخانه همانند سد عملکرده است که سبب افزایش یا کاهش انرژی در بخش هایی از بدن می شود که در نهایت منجر به بروز بیماری یا اختلال می شود. در طب فشاری از نقاط متعددی جهت کاهش درد استفاده می شود که می توان به نقاطی مانند LI4 و SP6 اشاره نمود. نقطه LI4 یکی نقاط مهم ضد درد در بدن است که تحریک این نقطه با فشار یا سوزن می تواند درد را کاهش دهد. این نقطه در وسط زاویه بین استخوان اول و دوم کف دست، بین انگشت شصت و اشاره می باشد. نقطه SP6 که بر روی نصف النهار طحال یکی از 14 مسیر اصلی واقع شده است و برای تعیین این نقطه از پهنای انگشتان در بالای راس قوزک داخلی پا،  پشت لبه تیبیا استفاده می شود.
chen و همکارانش در سال 2005 پژوهشی تحت عنوان تاثیر طب فشاری بر روی استفراغ، تهوع، اضطراب ودرد بعد از عمل سزارین در تایوان انجام دادند. در این مطالعه کار آزمایی بالینی از 104 بیمارکه جهت انجام سزارین در بیمارستان بستری بودند، بطور تصادفی به دو گروه آزمایش وکنترل تقسیم شدند. در گروه آزمایش طب فشاری در مرحله قبل از سزارین و2-4 ساعت بعد از سزارین و 8-10 ساعت بعد از سزارین بر روی بیمار انجام دادند. طبق نتایج این تحقیق گروه آزمایش درد و اضطراب کمتری را اظهار کردند و همچنین تهوع و استفراغ کمتری داشتند.
Lee  و همکارانش در مطالعه ای تحت عنوان تاثیر طب فشاری نقطه SP6  بر روی درد زایمان و طول زمان زایمان انجام دادند. در این مطالعه کارآزمایی بالینی 75 زن در لیبر بطور تصادفی به دو گروه آزمایش و کنترل تقسیم شدند، در گروه آزمایش طب فشاری در نقطه SP6 انجام و در گروه کنترل لمس در این نقطه صورت گرفته است. جهت معیاراندازه گیری  درد  از خط کش (VAS) استفاده شده است. نتایج این تحقیق تفاوت معناداری را در کاهش درد زایمان وهمچنین مدت زمان زایمان نشان داده است .
مشخصات طرح مرتبط:
مجری اصلی: سمیه رمضانی   |   تاریخ اتمام طرح: ۱۳۹۶/۳/۱   |   کد طرح: 93104


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 226 بار   |   دفعات چاپ: 65 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر