نتایج استفاده از پلاسمای سرد در درمان سرطان پستان

امروزه سرطان به عنوان یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر به شمار می رود. آمارهای سال 2012 نشان می دهد که سالانه 14 میلیون مورد مورد جدید ابتلا به سرطان  به و 8.2 مرگ ناشی از انواع سرطان ها گزارش می شود. از سوی دیگر در همین زمان افزایش 0.6 در صدی سالانه در میزان ابتلا به سرطان در کودکان 14ساله یا کمتر از 14 سال در فاصله سال های 1998 تا 2007 دیده می شود.
شیمی درمانی و رادیوتراپی به دلیل خواص سمی برای سلول های سالم و سلول های جنسی موجب از دست رفتن عملکرد سلول های سالم و نیز سلول  های جنسی در بیضه و تخمدان می شود. از این رو بسیاری از محققین در صدد هستند که با ابداع و ایجاد روش ها و تکنیک های جدید که آثار مخرب کمتری روی سلول های سالم دارند، از آسیب همه جانبه به بافت های سالم و به خصوص غدد جنسی بکاهند. یکی از این روش ها استفاده از پلاسمای سرد می باشد که در سال های اخیر به صورت گسترده ای در بسیاری از زمینه های پزشکی وارد شده است و برای استفاده در درمان سرطان نیز مطالعاتی در حال انجام می باشد. از آنجا که سرطان پستان اولین عامل مرگ ناشی از سرطان در زنان می باشد، هدف از انجام این مطالعه بررسی میزان بیان ژنهای دخیل در مرگ برنامه ریزی شده سلولی (آپوپتوزیس) در رده سلول های MCF-7 پس از تیمارهای مختلف با پلاسمای سرد می باشد.
پلاسما حالتی از ماده است که در دمای بسیار بالا به وجود می‌آید و در این وضعیت ساختار مولکولی مفهوم خود را از دست می‌دهد. در حالت پلاسما، اتم‌ها و ذرات ریزاتمی مانند الکترون، نوترون و پروتون آزادانه در محیط حرکت کردهو تغییر موقعیت می‌دهند. انواع مختلف پلاسما عبارتند از پلاسما داغ یا گرم (حرارتی) و پلاسما سرد(غیرحرارتی) اشاره کرد. بیشتر پلاسماها در فشار معمولی داغ هستند (در حدود چند هزار درجه سانتی گراد). پلاسمای سرد نوعی پلاسمای تولید شده در فشار اتمسفری است (که به کمک یک استوانه که به پمپ تخلیه متصل است تولید می‌شود) که برای تولید آن از گازهای نجیب مانند آرگون، هلیوم، نئون و کریپتون استفاده می‌شود.دمای پایین این نوع پلاسما، وجود گونه‌های فعال، ماهیت غیر تعادلی آن و عدم نیاز به راکتورهای خلاء بزرگ باعث شده که در حیطه تحقیقات و فعالیت های زیست‌پزشکی به این نوع پلاسما توجه بسیاری شود.
نتایج بخش MTT نشان داد که میزان مرگ و میر سلول ها در گروه های پرتوتابی نسبت به گروه شاهد افزایش چشمگیری داشته است و میزان سلول ها به 50% سلول های گروه شاهد کاهش یافته است.
در نهایت با توجه به نتایج تست مهاجرت میتوان نتیجه گرفت که توان های تابشی مورد نظر هرچند موجب افزایش مرگ و میر سلولی شده اند ولی به دلیل افزایش میل تهاجمی سلول ها ( به احتمال قوی از طریق از بین بردن اتصالات سلولی) جهت مصارف درمانی مناسب نیستند. و آزمایش های بیشتری جهت دستیابی به شرایط بهینه و مطلوب تابش جهت مصارف درمانی سرطان باید صورت پذیرد. 


 
مشخصات طرح مرتبط:
عنوان پروژه: بررسی میزان توکسیستی، مهاجرت سلولی و بیان ژن های آپوپتوزی Bax و Bcl2 در رده سلولی MCF-7 پس از تابش پلاسمای سرد
مجری اصلی: نسیم برهانی   |   تاریخ اتمام طرح: ۱۳۹۶/۳/۲۳   |   کد طرح: 9552


CAPTCHA code
کلیدواژه ها: سرطان پستان | پلاسما |

دفعات مشاهده: 200 بار   |   دفعات چاپ: 67 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر