میزان آگاهی پزشکان عمومی شهر یاسوج از تشخیص و درمان هلیکوباکترپیلوری باید افزایش یابد

هلیکوباکترپیلوری یک باکتری مارپیچی و گرم منفی است. این باکتری شایع ترین عفونت باکتریایی مزمن است که در همه ی نقاط دنیا و در تمامی سنین دیده می شود و در حدود نیمی از مردم دنیا به آن مبتلا هستند. در کشورهای درحال توسعه ابتلا به این عفونت در سنین پایین تر رخ می دهد. از عوارض آن زخم دوازدهه، بدخیمی های گوارشی و گاستریت حاد و مزمن است.
گفته می¬شود که این باکتری با ایجاد التهاب مزمن بتدریج سبب متاپلازی مخاط معده می¬گردد، به عبارت دیگر به دلیل التهاب مخاط معده وکاهش سلول¬های جانبی(parietal) و کم شدن اسید معده (hypocholorhydrial) شرایط سایرباکتری¬های فراهم می¬شود و این باکتری¬ها با تبدیل نیترات به نیتریت و نیتروز آمین های سرطان زا زمینه را جهت بدخیمی¬های معده فراهم می¬آورند
میزان کلونیزاسیون در افرادی که شرایط بهداشتی نامناسب دارند بیشتر است. در کشورهای در حال توسعه (مانند ایران) تا سن ۱۰ سالگی، ۷۰ % افراد و تا سن ۲۰ سالگی تمام افراد با این باکتری کلونیزه می شوند.
تشخیص سریع و قطعی باکتری منجر به درمان موفق بیماران با آنتی بیوتیک می گردد.از روش های مستقیم، برداشت نمونه ی بافت معده(بیوپسی)است و شامل بررسی آسیب شناسی بافت معده،کشت،اوره آز و PCR  می باشد.در روش های غیر مستقیم از آزمون های اوره آز تنفسی، تست های سرولوژی و جستجوی آنتی ژن باکتری در مدفوع با الایزا (ELISA) استفاده می گردد.
داروهای متعددی برای درمان ابتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری مورد ارزیابی قرار گرفته است و هیچ دارویی  به تنهایی در درمان این میکرو ارگانیسم موثر نبوده است. (۶).
آنچه جهت درمان هلیکوباکتر پیلوری مناسب به نظر می رسد، درمان سه تایی مترونیدازول، تتراسایکلین و بیسموت است که خیلی پر هزینه نمی باشد، ولی دارای یک سری عوارض جانبی مانند ایجاد طعم فلزی دهان در اثر مصرف مترونیدازول و افزایش حساسیت به نور در اثر مصرف تتراسایکلین ودیگر عوارض مانند خاکستری رنگ شدن موقتی دهان و دندان، ایجاد یبوست، اسهال و تیره رنگی مدفوع می باشد.
با توجه به اهمیت و گستردگی آلودگی و عوارض هلیکوباکترپیلوری و دخالت گروه های مختلف پزشکی به خصوص پزشکان عمومی در امر درمان این گونه بیماران که در بسیاری موارد نیز به صورت ناقص صورت میگیرد ، میزان آگاهی و تشخیص نامطلوب و یا ناقص نزد پزشکان منجربه طولانی تر شدن مدت بیماری و تحمیل هزینه های اضافی و بیماری زایی بیشتر و بروز عوارض می گردد بنابراین لازم است که سطح آگاهی پزشکان عمومی در ارتباط با تشخیص و درمان این بیماری در حد کافی باشد.متاسفانه امروزه اکثر بیماران با در دست داشتن  Hpylory (IgG) مثبت، توسط پزشکان عمومی شروع به درمان و برای پیگیری این بیماران نیز از این تست استفاده می شود و بیماران متحمل هزینه های اضافی می شوند. در این تحقیق به میزان اگاهی پزشکان عمومی شهر یاسوج در سال ۱۳۹۶ از تشخیص و درمان هلیکوباکترپیلوری پرداخته شد.
عفونت هلیکو باکتر پیلوری در ایران رایج است و عملکردهای پزشکان عمومی نیز مستقیما تحت تأثیر دانش لازم برای افزایش سطح و کیفیت اطلاعات در میان پزشکان عمومی است. بنایراین باید سطح آگاهی و نگرش از طریق برنامه های آموزش مداوم و ادامه تحصیلات پزشکی و سمینارها و کنفرانس های پزشکی مرتبط پزشکان عمومی افزایش یابد.
کلیدواژه ها: هلیکوباکتر پیلوری | درمان | تشخیص | پزشکان عمومی |


مشخصات طرح مرتبط:
عنوان پروژه: بررسی میزان آگاهی پزشکان عمومی شهر یاسوج از تشخیص و درمان هلیکوباکترپیلوری در سال 1396
مجری اصلی: دکتر محمد غلام نژاد ،محمد حسینی مطلق   |   تاریخ اتمام طرح: ۱۳۹۶/۱۱/۲   |  CAPTCHA
دفعات مشاهده: 239 بار   |   دفعات چاپ: 26 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر