معاونت تحقیقات و فناوری تولید آنتی بادی منوکلونال علیه عقرب همیسکورپیوس لپتوروس

عقرب‌گزیدگی به‌ عنوان یکی‌از مشکلات در سیستم بهداشت عمومی بسیاری از کشورهای دنیا مطرح است. سالیانه‌حدود 30 هزار نفر در ایران گزیده می‌شوند. در میان این شش گونه عقرب خطرناک ایران، عقرب زرد خوزستان با نام علمی همیسکورپیوس لپتوروس (Hemiscorpius lepturus) یکی‌از شایع‌ترین و خطرناک‌ترین عقرب‌های موجود در ایران می‌باشد. همیسکورپیوس لپتوروس دارای سم سیتوتوکسیک بسیار قوی می‌باشد که منجر به ایجاد زخم‌های پوستی و التهاب بسیار شدید در ناحیه گزش می‌شود. سرم‌تراپی تنها راه درمان بیماران عقرب زده می‌باشد. این آنتی سرم ها به دلیل اینکه از سرم حیوان تهیه می شوند، احتمال ایجاد شوک ناشی از تزریق را دارند لذا در سال های اخیر بر تهیه آنتی بادی های نوترکیب و جایگزینی آنها به جای سرم حیوانی تاکید می شود.

در مطالعات گذشته ای که در آزمایشگاه ونوم انستیتو پاستور ایران انجام شد نشان داده شد که سم عقرب همیسکورپیوس لپتوروس دارای پروتئین های مختلف با خصوصیات متفاوت می باشد. یکی از این پروتئین ها پروتئین 32 کیلودالتونی به نام همی نکرولیزین می باشد، این پروتئین دارای اثر سمی قوی در مدل حیوانی بوده و باعث مرگ موش ها می شد. در پژوهش گذشته علیه این پروتئین نانوبادی منوکلونال تهیه و نشان داده شدکه این نانوبادی قادر است این پروتئین را در تست های in vitro و مدل های حیوانی خنثی نماید.

همچنین در مطالعات گروه ما مشخص گردید که یک فراکشن دیگر که قابلیت همولیز گلبول های قرمز را دارد نیز وجود دارد که سبب مرگ موش ها می گردد. لذا در این پژوهش ابتدا این فراکشن از سم عقرب جداسازی شد. شتر توسط سم عقرب ایمن شد و پس از ساخت کتابخانه نانوبادی، با استفاده از این فراکشن نانوبادی اختصاصی علیه آن بدست آمد. این نانوبادی به صورت نوترکیب بیان شد و توسط یکسری از تست ها اختصاصیت آن مورد ارزیابی قرار گرفت. برای بررسی عملکرد نانوبادی در خنثی سازی فراکشن سم از مدل موشی استفاده شد. نشان داده شد که این نانوبادی به همراه نانوبادی اختصاصی علیه همونکرولیزین دارای اثرات هم افزایی در حنثی سازی سم عقرب در مدل حیوانی می باشد.


مشخصات طرح مرتبط:
مجری اصلی: مهدی بهدانی   |   تاریخ اتمام طرح: ۱۳۹۶/۶/۳۰   |   کد طرح: 758


CAPTCHA code
کلیدواژه ها: Hemiscorpius lepturus | Phage Display | Nanobody |

دفعات مشاهده: 234 بار   |   دفعات چاپ: 19 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر