موانع و چالش‌های فرهنگی در درمان بیماری روانی در شهر فسا

بیماران مبتلا به بیماری اعصاب و روان اغلب موارد با دو مسئله عمده روبه رو هستند. اولین مسئله کنار آمدن با علائم بیماری می باشد که بر حسب نوع بیماری روی شغل و زندگی مستقل فرد تاثیر بگذارد.و مسیله ی دوم برداشت غلط جامعه است که می تواند منجر به انگ اجتماعی یا استیگما شود.
حتما افرادی که بیماری خود را به نحو خوبی تحت کنترل در آورده اند نیز در محیط کاری یا خانوادگی دچار مشکل هستند.بیمار از خود احساس شرم و نا امیدی می کند و برای جبران این حس سعی بر اختفای شرایط خود دارد. او با گوشه گیری و کناره گیری از اجتماع از خود محافظت می کند و این منجر به محروم شدن وی از حقوق فردی و اجتماعی و شهروندی اش می شود.
در کشور ما همانند بسیاری از کشورهای دیگر ،اکثر بیماران ،خانواده ها یا حتی کارکنان درمانی فکر می کنند عنوان بیمار روانی بودن یک انگ است.
در پژوهشی با هدف تامین نگرش 400 نفر از افراد شهر فسا نسبت به اختلالات روانی انجام شد، اگر افراد نگرش منفی راجع به اختلالات روانی داشتند که این نگرش به جنسیت ،سن،تاهل،تحصیلات مرتبط نبوده است.
حدود یک چهارم افراد به سحر و جادو و جن زدگی و دعا گرفتن در ایجاد بیماری روانی معتقد بودند.
5 % افراد فکر می کنند برای درمان بیماری روانی بهتر است به دعا نویس مراجعه کنند.
28% افراد گناهان گذشته ی فرد را در بیماری روانی موثر می دانستند.
20% افراد باور دارند که ایمان و اعتقاد به تنهایی می تواند در درمان بیماری روانی موثر باشد.
14 % افراد معتقد بودند بیماری روانی با ازدواج درمان می شود.
حدود 40% افراد معتقد بودند بیماری روانی درمان شده نمی تواند سرکار برود.
نیمی از افراد فکر می کنند کودکان دچار بیماری روانی نمی شوند.
و تنها 11% افراد اعتقاد دارند بیماری روانی را می توان در درمانگاه یا بیمارستان درمان نمود.
با توجه به اطلاعات به دست آمده از مطالعه ی فوق ، به منظور بهبود وضعیت اجتماعی بیماران و اصلاح دیدگاههای منفی مردم عزیز شهرستان در مورد بیماری روانی به ایجاد برنامه های آموزشی در رسانه ها جهت افزایش اطلاعات عمومی جامعه احساس نیاز می شود.چرا که کیفیت زندگی افراد مبتلا به اختلالات روانی نه تنها توسط دیدگاهها و اطلاعات مردم در این مورد تحت تاثیر قرار می گیرد.بلکه سطح اطلاعات به نگرش خود بیماران نسبت به بیماریشان نیز می تواند بر روی کیفیت زندگی آنها تاثیرگذار باشد.
 

مشخصات طرح مرتبط:
عنوان پروژه: بررسی نگرش مردم شهر فسا نسبت به اختلالات روانی و مراجعه به روان‌پزشک: موانع و چالش‌های فرهنگی درمان بیماری روانی
مجری اصلی: سمیه معتضدیان   |   تاریخ اتمام طرح: ۱۳۹۶/۷/۱   |   کد طرح: 94148


CAPTCHA code
کلیدواژه ها: اختلالات روانی | کناره گیری | گوشه گیری | اعصاب و روان |

دفعات مشاهده: 81 بار   |   دفعات چاپ: 10 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر