معاونت تحقیقات و فناوری تعیین سریع و همزمان جهش های رایج ژن PAH در بیماران ایرانی با استفاده از روش مینی سکونسینگ

فنیل کتونوری (PKU) رایج ترین اختلال ژنتیکی مغلوب آتوزومی است که به دلیل نقص در متابولیسم اسید های آمینه ایجاد می شود. بارزترین عارضه ی PKU در صورت عدم پیگیری و درمان، عقب ماندگی ذهنی شدید می باشد. بنابر این تشخیص زود هنگام و درمان تغذیه ای با محدود سازی فنیل آلانین در رژیم غذایی و کنترل غلظت این اسید آمینه در خون مهمترین اقدام در پیشگیری از این نوع عقب ماندگی ذهنی می باشد.در این بیماری نقص در آنزیم فنیل آلانین هیدروکسیلاز (PAH) به دلیل نقص در ژن کد کننده آن وجود دارد. بیش از ۵۰۰ جهش مختلف در ژن PAH شناخته شده است که حدود ۹۰% آنها از نوع موتاسیون نقطه ای می باشند. امروزه جهت تشخیص جهش های ژن PAH در افراد مبتلا به فنیل کتونوری در کشور، ابتدا اگزون های خاص با شیوع بالای جهش و در صورت عدم وجود جهش در آنها، کل ژن  توالی یابی می شود که به علت تنوع و پراکندگی جهش ها امری زمانبر و پر هزینه است و نیاز به طراحی روشی که بتواند چندین جهش را به طور همزمان در زمانی کوتاه بررسی نماید کاملا احساس می شود.
مینی سکونسینگ روشی کارا و حساس برای تعیین جهش های شناخته شده یک یا چندین ژن است که قابلیت انجام به صورت مولتی پلکس را دارد. در این روش برای هر جهش یک پرایمر طراحی می شود که این پرایمر ها از نظر طول با یکدیگر متفاوتند. ۳ پرایمر ها دقیقا مجاور نوکلئوتید دارای جهش است و با اتصال ddNTP  نشاندار مکمل توالی مورد نظر(بر حسب ژنوتیپ)، خاتمه زنجیره صورت می پذیرد و در نهایت مجموعه ای از قطعات با طول متفاوت و با رنگ های فلورسنت متفاوت خواهیم داشت. این قطعات توسط روش Fragment analysis  بررسی شده و ژنوتایپینگ نمونه ها بر این اساس صورت می پذیرد.
در این مطالعه به بررسی سریع و همزمان جهش های رایج ژن PAH در بیماران ایرانی توسط این روش می پردازیم. مزیت این روش به روشهای رایج، قابلیت انجام برای چندین جهش به صورت مالتی پلکس در یک لوله است که باعث افزایش سرعت و نیز  کاهش هزینه ژنوتایپینگ در بیماران می گردد

مشخصات طرح مرتبط:
عنوان پروژه: تعیین سریع و همزمان جهش های رایج ژن PAH در بیماران ایرانی با استفاده از روش مینی سکونسینگ
مجری اصلی: محمد حمید   |   تاریخ اتمام طرح: ۱۳۹۶/۱۰/۳۰   |   کد طرح: 815


CAPTCHA code
کلیدواژه ها: تعیین موتاسیون | مینی سکونسینگ | فنیل کتونوری |

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 113 بار   |   دفعات چاپ: 14 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر