توسط دانشگاه علوم پزشکی قزوین استفاده نادرست از انواع هدفون در افت شنوایی در جوانان موثر است

ظهور مشکلات شنوایی در دوران جوانی یکی از مشکلات کمتر توجه شده در این گروه است. افت شنوایی و مشکلات شنوایی نزد جوانان به یک باره ایجاد نشده بلکه در طی سالیان و روند نا محسوس ایجاد می­شود.استفاده روزافزون از وسایل پخش­کننده قابل حمل نظیر تلفن همراه و MP۳-Player منجر شده است که نوجوانان و جوانان زمان بیشتری را صرف گوش دادن به موسیقی کنند.هدفون­هایی که داخل گوش قرار می­گیرند (Earbud) به دلیل دسترسی زیاد، قیمت پایین و سهولت استفاده محبوبترین وسیله گوش دادن به موسیقی نزد جوانان می­باشد که در برخی موارد به دلیل کیفیت پایین آسیب بیشتری به شنوایی افراد وارد می­کنند. استفاده نادرست از انواع هدفون در افت شنوایی در جوانان موثر است. 
در این پژوهش درصد 
قابل توجهی از جوانان داشتن یکی از مشکلات شنوایی از جمله افت شنوایی، وزوز گوش، عفونت گوش و غیره را گزارش کردند. همچنین درصد قابل توجهی از شرکت کننده­ها از وسایل قابل حمل نظیر تلفن همراه و MP۳-Player جهت گوش دادن به موسیقی استفاده میکنند که قابلیت نگه داری شارژ برای مدت طولانی­تر را دارا می باشند و بنابراین افراد برای مدت زمان بیشتری در روز می توانند به موسیقی گوش کنند. این مطالعه نشان داد عادات و رفتار بهداشتی در استفاده صحیح و بهداشتی از هدفون­ها نزد دانشجویان ضعیف است. 
پیشنهادات زیر جهت کاربرد بهتر نتایج این طرح توصیه میشود:
۱- آموزش روش­های صحیح استفاده از هدفون و سایر وسایل شخصی گوش دادن به موسیقی در نوجوانان و جوانان از جمله عدم استفاده مشترک از هدفون­های داخل گوشی، ضدعفونی هدفون­های داخل گوشی، عدم گوش دادن بی وقفه به موسیقی برای ساعات طولانی، عدم گوش دادن به موسیقی با صدای بلند و... 
۲-پایش وضعیت شنوایی جوانان و نوجوانان برای تشخیص به موقع و انجام اقدامات درمانی لازم
۳-مقایسه وضعیت افت شنوایی و سایر مشکلات شنوایی در استفاده کنندگان از انواع مختلف هدفون در مطالعات آینده
۴-نظارت بیشتر صنایع تولیدی و واردکنندگان به کیفیت ساخت هدفون ها.
۵-انجام مطالعات تست کیفیت هدفون­های موجود در بازار از نظر ایجاد آسیب­های شنوایی و ارائه­ی برچسب سلامت از سازمان­های مربوطه.

 

کلیدواژه ها: هدفون | افت شنوایی | جوانان |


مشخصات طرح مرتبط:
عنوان پروژه: بررسی شیوع و الگوی استفاده از هدفون و رابطه آن با کاهش شنوایی در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قزوین
مجری اصلی: دکتر اصغر محمدپور اصل   |   تاریخ اتمام طرح: ۱۳۹۷/۲/۲۴   |   کد طرح: 610CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 149 بار   |   دفعات چاپ: 13 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر