توسط معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی البرز تسریع در روند ترمیم زخم سوختگی با استفاده از باکتری های پروبیوتیک

اهمیت موضوع : مرگ و میر ناشی از سوختگی یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر در جهان محسوب می شود. کنترل عفونت در سوختگی بسیار مهم است. مقاومت میکروب ها نسبت به آنتی بیوتیک باعث نگرانی در جوامع پزشکی شده است، از اینرو جایگزین های درمانی به جای آنتی بیوتیک می تواند راهکار مناسبی برای حل این مشکل باشد. پروبیوتیک ها باکتری های مفیدی هستند که اثرات درمانی مطلوبی دارند. در این مطالعه با استفاده از چند پروبیوتیک رایج خواص درمانی آن ها در بهبود زخم های ناشی از سوختگی را بررسی کرده و بهترین پروبیوتیک را معرفی نمودیم.
مهمترین یافته : ابتدا نمونه های مختلفی از میکروب های بیماری زا از زخم های سوختگی جدا شدند و پس از انتقال به آزمایشگاه از نظر نوع و مقاومت آنتی بیوتیکی مورد تایید قرار گرفتند. سپس روی موش ها مدل سوختگی پیاده شد. موش ها گروه بندی شده و سپس باکتری های پروبیوتیک مختلف بر روی زخم ها قرار داده شد. نهایتا تاثیر باکتری در جلوگیری از عفونت حاصل از باکتری های بیماریزا بررسی گردید.
نتایج این مطالعه نشان داد که باکتری لاکتویاسیلوس پلانتاروم ۲۹۹v در مقابل سودوموناس آئروژینوزای مقاوم به آنتی بیوتیک بیشترین تاثیر را داشت. استفاده از یک نوع پروبیوتیک موثرتر از استفاده همزمان از چند پروبیوتیک بود. همچنین محیطی که باکتری پروبیوتیک در آن رشد داده شده است و باکتری از آن خارج گردیده نیز در پیشگیری از عفونت موثر بود، اگرچه سایر باکتری های پروبیوتیک هم تاثیر مثبتی داشتند اما لاکتوباسیلوس پلانتاروم ۲۹۹v بیشترین تاثیر را نشان داد. همچنین وجود باکتری های پروبیوتیکی باعث  تسریع در فرایند بهبودی زخم شد، به نظر می رسد باکتری های پروبیوتیک از طریق تولید موادی خاص می توانند تحریک کلاژن سازی و تاثیر آنتی اکسیدانی داشته باشند که همه این موارد کمک کننده به ترمیم زخم و افزایش دهنده پاسخ ایمنی هستند.
 
 
پیشنهاد میشود:  با توجه به اهمیت پیشگیری در عفونت های بیمارستانی در سوختگی بیماران نسبت به  طراحی مطالعات کارآزمائی بالینی  و تولید کرم های محتوی  باکتری پروبیوتیکی اقدام گردد .
 

مشخصات طرح مرتبط:
عنوان پروژه: انتخاب پروبیوتیک مناسب جهت جایگزینی با آنتی بیوتیک در زخم های سوختگی آلوده شده با پاتوژن های مقاوم به آنتی بیوتیک در مدل حیوانی
مجری اصلی: زهره خدائی   |   تاریخ اتمام طرح: ۱۳۹۷/۵/۲۰   |   کد طرح: 2753094CAPTCHA
دفعات مشاهده: 150 بار   |   دفعات چاپ: 30 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر