باقیمانده‌ی آفت‌کش‌ها پس از عملیات مبارزه شیمیایی با آفات باغی و انباری و وجود آنها در آب و مواد غذایی اثرات منفی زیادی را بر سلامت انسان‌

آفت‌کش‌های شیمیایی مختلفی در خصوص مبارزه با آفات در باغات پسته مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این آفت‌کش‌ها که برای کنترل آفات پسته مورد استفاده قرار می‌گیرند، فوزالن (زولون®)، آمیتراز، استامی‌پرید و کلرپیریفوس می‌باشد. بنابراین سمپاشی‌های مکرر کشاورزان می‌تواند تهدیدی جدی برای وجود باقیمانده‌ی این آفت‌کش‌ها در محصول پسته باشد و این پرسش را مطرح می‌کند که آیا تحت این شرایط فرصت کافی برای تجزیه آفت‌کش و رسیدن آن به پایین‌تر از حد باقیمانده‌ی مجاز  (MRL)  قبل از عرضه محصول به بازار وجود دارد؟
با افزایش سطح زیر کشت پسته و افزایش تولید این محصول، که به‌طور عمده به خارج از کشور صادر می‌شود؛ بدون شک فقدان آینده‌نگری و عدم برنامه‌ریزی صحیح در مورد این ثروت ملی و در‌آمد‌زا در مناطق خشک و کویری و در نظر نگرفتن جنبه‌های مختلف آن بخصوص عرضه صحیح پسته کشور به شکل مطلوب به بازارهای جهانی و رقابت با کشورهای تولید‌کننده پسته در دنیا، ضربه‌ای جدی به اقتصاد کشور و باغداران وارد خواهد نمود. شهرستان رفسنجان به‌عنوان قطب پسته‌کاری کشور است و آفت‌کش‏ استامی‌پرید و کلرپیریفوس جزو پر‌مصرف‌ترین آفت‌کش‏های مورد استفاده در باغ‌های پسته منطقه می‌باشد. لذا در این پژوهش سعی شده تا باقیمانده‌ی دو آفت کش پر مصرف در پسته دهن بسته و خندان تازه بلافاصله پس از برداشت و پس از خشک شدن آفتابی با روشهای کروماتوگرافی مایع و دستگاه IMS اندازه گیری شد. همچنین حداقل فاصله زمانی بین سم پاشی و برداشت محصول با در نظر گرفتن عدم بازمانی آفت کشها در محصول پسته مورد ارزیابی قرار گیرد. نتایج حاکی از ان است که میزان باقیمانده در پسته دهان بسته کمتر از پسته خندان بود. همچنین مشخص شد که میزان باقیمانده هر دو افت کش در پسته تازه به میزان 2 تا 2.5 برابر حد مجاز مشخص شده حتی پس از رعایت دوره 14 روزه و 21 روزه پس از برداشت بود. فرایند خشک کردن باعث کاهش قابل توجه باقیمانده سموم در پسته خشک شده به کمتر از حد مجاز گردید. لذا مصرف کنندگان در استفاده از پسته تازه خندان بایستی دقت بیشتری شده و عرضه آن در بازار مصرف پس از تائید ازمایشات باقیمانده سموم میسر گردد. و باغاتی که پسته انها به صورت تازه خوری عرضه می گردند حداقل 45 روز قبل از برداشت از این سموم استفاده ننمایند. 
مشخصات طرح مرتبط:
عنوان پروژه: سنجش میزان باقیمانده‌ی آفت‌کش‌ استامی‌پرید و کلرپیریفوس در مغز پسته
مجری اصلی: علی دینی   |   تاریخ اتمام طرح: ۱۳۹۷/۷/۲۲   |   کد طرح: 93067


CAPTCHA code
کلیدواژه ها: کلرپیریفوس | استامی‌پرید | آفت‌کش‌ |

دفعات مشاهده: 48 بار   |   دفعات چاپ: 7 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر