توسط معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی البرز در زندانیان مبتلا به ایدز بیماری توکسوپلاسموز فعال مشاهد نشد

اهمیت موضوع: بیماری توکسوپلاسموز  که بیماری‌ انگلی‌ مشترک بین  انسان‌ و حیوان‌ می باشد حائز اهمیت بسیار می باشد   مطالعات بسیار اندکی درباره میزان شیوع این بیماری ( توکسوپلاسموز ) در بیماران  مبتلا به ایدز انجام شده و تمام مطالعات انجام شده نیز شیوع سرمی  انگل توکسوپلاسموز را بررسی کرده­اند. تشخیص سرمی توکسوپلاسموز بخصوص در بیماران با نقص سیستم ایمنی در بسیاری از موارد با نتایج منفی کاذب همراه است و تشخیص و درمان دیر هنگام نیز در اکثر مواقع منجر به مرگ بیمار می شود.
مهمترین یافته ها به زبان غیر تخصصی : در این تحقیق با بررسی نمونه های بیماران با استفاده از تکنیک های متفاوت مانند آزمایش مایعات بدن  و همچنین تکنیک مولکولی مشخص شد که خوشبختانه عفونت فعال توکسوپلاسما در بین زندانیان مبتلا به ایدز ( یا  HIV ) وجود ندارد. به کارگیری روش مولکولی روشی حساس جهت تشخیص فعالیت مجدد این انگل در مبتلایان به عفونت  ایدز ( HIV)  است. در این تحقیق  نتایج بر اساس انجام   آزمایش  ایمنی مرتبط با آنزیم های بدن ( ELFA) انجام شده  که  نسبت به روش الیزا ( ELISA ) حساسیت و ویژگی بالایی دارد  .  این تکنیک علاوه بر تکرارپذیری بالا باعث صرفه جویی در وقت و هزینه نیز  می شود .
پیشنهاد برای کاربرد نتایج :پیگیری افراد مبتلا به عفونت مزمن توکسوپلاسما با استفاده از  این روش در تشخیص زود هنگام فعالیت مجدد این انگل در افراد دارای نقص سیستم ایمنی بسیار موثر  می باشد .
درمان پروفیلاکسی علیه این انگل در بیماران مزمن می تواند در جلوگیری از بیماری فعال موثر باشد
کلیدواژه ها: انگل توکسوپلاسموز ؛ ایدز ؛ روش الیزا ؛ |


مشخصات طرح مرتبط:
عنوان پروژه: بررسی مقایسه ای روشهای پارازیتولوژیک ، سرولوژیک و مولکولی جهت شناسایی انگل توکسوپلاسما گوندی ای در مبتلایان به HIV
مجری اصلی: محمد جواد غروی   |   تاریخ اتمام طرح: ۱۳۹۷/۱۱/۵   |  CAPTCHA

دفعات مشاهده: 84 بار   |   دفعات چاپ: 19 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر