توسط معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی البرز درمان موفق آسیب های ناشی از سقوط در سالمندان میسر است

اهمیت موضوع : در حال حاضر پیش بینی می شود تا سال 2050جمعیت افراد مسن در جوامع پیشرفته دو برابر خواهد شد در حالی که این رقم در کشورهای در حال توسعه تا سه برابر افزایش خواهد یافت بر اساس آمار در سازمان استرالیا در سال 2021 افراد بالای 65 سال 17.8%آمار جمعیت کشور را به خود اختصاص می دهد .با توجه به افزایش عملکرد این گروه سنی میزان آسیب ها نیز افزایش یافته است. علت حوادث وآسیب ها بیشتر به دلیل مشکلات شناختی و دریافتی و همچنین اختلال در زمان نشان دادن واکنش در این افراد است.  زوال عقل، کاهش توجه، کندی حرکات،  از دست دادن قدرت فعالیت، آرتریت، کاهش دید، بیماری های زمینه ایی همراه و مصرف داروها از  عواملی است که در بالا رفتن میزان تصادف در افراد مسن موثر است.  مواردی چون اختلالات استخوانی همچون پوکی استخوان  و کاهش شنوایی، اهسته راه رفتن عواملی است که می توانند به افزایش این حوادث منجر شود. به دلیل اختلال در ذخیره فیزیولوژِ یکی و کارکرد قلبی و وجود مشکلات پزشکی همراه در این افراد، آنها نسبت به آسیب حساستر هستند و لذا ناتوانی و مرگ ومیر آنها نسبت به افراد جوان بیشتر است. 
مهمترین نتایج تحقیق به زبان  غیر تخصصی :  این مطالعه با هدف تعیین فاکتورهای خطر و برنامه ریزی به موقع جهت کاهش مرگ و میر سالمندان انجام شد، چرا که انجام اقدامات به موقع میتواند از ایجاد ناتوانی جدی بعدی در این افراد جلو گیری کند. یافته های پژوهش حاکی از آن بود که کمترین تعداد و درصد سابقه بیماری در افراد بستری شده به دلیل آسیب و ضربه، مربوط به بیماریهای پارکینسون، نقرس و تشنج و بیشترین تعداد و درصد سابقه بیماری نیز مربوط به بیماری قلبی و بعد از آن دیابت بود. کمترین محل وقوع آسیب در افراد بستری شده در ناحیه کمر و بعد از آن در ناحیه شکم بوده است. بیشترین محل وقوع آسیب در افراد بستری شده نیز مربوط به ناحیه تحتانی بوده است که بیش از 70 درصد موارد را شامل می شود. بیشترین مکانیسم آسیب سقوط در سطح همتراز، بیشترین محل وقوع آسیب، ابتدا در منزل و سپس در خیابان بوده است. کمترین محل وقوع آسیب در این افراد نیز در آسایشگاه سالمندان بوده است.
همچنین بیشترین میزان نارسایی رخداده در ارگان، مربوط به ریه و کلیه و کمترین میزان نارسایی نیز در کبد بود. اکثر نارسایی های رخ داده مربوط به بعد از 24 ساعت اول پذیرش بوده است. از بین 20 فردی که فوت کرده بودند 16 نفر یعنی 80%  آنها دچار نارسایی در حداقل یکی از ارگانهای بدن شده بودند، در حالیکه از بین 220 نفری که فوت نکرده بودند تنها 7 نفر یعنی بیش از 3% دچار  نارسایی شده بودند و در واقع میزان وقوع نارسایی در افراد فوت کرده بطور معنی داری بیشتر از افراد فوت نکرده بود. میانگین سنی و همچنین میانه سنی افرادی که در اثر آسیب فوت کرده بودند، نسبت به افراد فوت نکرده بیشتر بود. این نتایج حاکی از آن است که افراد سالمند در بدو پذیرش بعلت آسیب در بیمارستان نیازمند توجه همه جانبه در تمامی ارگان های بدن بوده و تمرکز بر موضع آسیب دیده نباید توجه کادر درمان را نسبت به بقیه ارگان ها ی حیاتی کاهش دهد. بنابراین دانستن پیامدها و تعیین میزان آسیب  وارده به سالمند در پی سقوط جهت مدیریت صحیح آن برای کادر درمانی بسیار با ارزش  می باشد.
پیشنهاد برای  نتایج کاربردی  : سالمندان مراجعه کننده به علت حادثه و آسیب  به صورت همه جانبه معاینه و بررسی شوند .
همچنین انجام مطالعات در خصوص متغیرهای ارتباط بین مرگ و میر و اعمال جراحی در سالمندان، ارتباط جنسیت با مرگ و میر در سالمندان  و بررسی میزان پوکی استخوان با میزان ایجاد تروما در سالمندان خصوصا زنان سالمند را برای کسب  اطلاعات جامع تر در خصوص این گروه سنی پیشنهاد می گردد  .

 
 
مشخصات طرح مرتبط:
عنوان پروژه: عوامل موثربر فاکتورهای مرگ و میر ناشی از آسیب های وارده به افراد سالمند مراجعه کننده به بیمارستان مدنی کرج
مجری اصلی: حوروش فرجی دانا   |   تاریخ اتمام طرح: ۱۳۹۷/۱۰/۸   |   کد طرح:


CAPTCHA code
کلیدواژه ها: سقوط سالمند؛ آسیب سالمندان ؛ مرگ و میر سالمندان ؛ |


دفعات مشاهده: 35 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر