بایگانی بخش تازه‌های پژوهش

دسته بندی موضوعی مطالب | جستجوی پیشرفته | تعداد کل مطالب: 9 | تعداد کل بازدید های مطالب: 14,573 |
نمایش مطالب منتشر شده از تاریخ   تا تاریخ


img_yw_news
سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ -

آلودگی هوای خانه، احتمال حمله قلبی را افزایش می‌دهد

گزارش کوتاهی که اخیرا در مجله انجمن قلب آمریکا منتشرشده است نشان می‌دهد تماس طولانی با آلودگی هوای خانه ناشی از سوخت هایی از قبیل نفت و گازوئیل برای تولید گرما، روشنایی و پخت و پز، باعث افزایش مرگ و میر و حمله قلبی می شود. نویسنده این گزارش معتقد است سوخت های تمیز تر از جمله گاز طبیعی با مرگ و میر کمتری ارتباط دارند. محققین  پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، تماس با آلودگی خانگی ناشی از سوزاندن نفت، چوب، گازوئیل، پهن و گاز طبیعی را در یک مطالعه مشاهده ای در جمعیت شمال شرق ایران در استان گلستان از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ بررسی کردند. محققین دریافتند که افرادی که از گازوئیل یا نفت استفاده می کردند احتمال مرگ و میر قلبی عروقی بیشتری داشتند. بر عکس در کسانی که از گاز طبیعی استفاده می کردند احتمال ابتلا به مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی ایشان کمتر بود.

img_yw_news
یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ -

تولید داروی جدید هپاتیت ث در دانشگاه علوم پزشکی تهران

در پی سه سال تحقیقات بالینی و آزمایشگاهی پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، داروی موثری علیه هپاتیت ث تهیه شده است که مطالعات بالینی را طی نموده و بزودی به بازار دارویی کشور عرضه خواهد شد. مصرف روزانه یک عدد قرص مذکور در مدت کمتر از سه ماه، بیماری هپاتیت ث را در بیش از ۹۸% بیماران درمان می‌نماید، از مزایای دیگر این قرص می‌توان موارد ذیل را نام برد: عدم استفاده همزمان از داروئی تزریقی اینتترفرون، موثر بودن روی تمام ژنوتیپ های ویروس هپاتیت ث، موثر بودن روی موارد پیشرفته (سیروز) یا بیمارانی که به داروهای دیگر پاسخ نداده اند و عدم عوارض دارویی قابل توجه.

img_yw_news
یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ -

پلی پیل: افقی نو در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی

مطالعات اخیر پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران در استان گلستان نشان داده است، مصرف مجموعه‌ای از داروهای آسپیرین، داروهای ضد فشارخون، و داروهای کاهنده چربی خون می توانند تا ۵۰٪ میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی- عروقی را کاهش دهند. در همین راستا، قرصی حاوی مجموع این داروها با نام «پلی پیل» تهیه و مورد آزمایش قرارگرفته است. کارآیی این قرص در پیشگیری ثانویه در بیماران با سابقه قلبی- عروقی و در پیشگیری اولیه در افراد غیر بیمار در معرض خطر بالای ۵۰ سال به اثبات رسیده است. پیش‌بینی می‌شود که در صورت دسترسی و مصرف این قرص در سطح جامعه، میزان رعایت دستورات دارویی افزایش یافته و بروز و مرگ و ناتوانی ناشی از این بیماری‌ها تا حدود زیادی در جامعه ایران کاهش پیدا کند.