پايگاه نتايج پژوهش‌های سلامت کشور- دانشگاه علوم پزشکی گناباد
یکی از راهکارهای تشخیص ضایعات سرطانی پستان در مراحل ابتدایی با ماموگرافی، استفاده از کامپیوتر در تفسیر تصاویر ماموگرام می‌باشد.

حذف تصاویر و رنگ‌ها
سرطان پستان یکی از مهمترین و چالش برانگیز ترین مسائل در زمینه سلامت زنان میباشد. آمار بالای ابتلا به این بیماری و همچنین آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری به عنوان دومین عامل بسیار نگران کننده است. با این حال، درصورتی که این بیماری به موقع تشخیص داده شود، در درمان آن نقش بسیار مهمی دارد.
روشهای متعددی جهت تشخیص و غربالگری این بیماری وجود دارد. ماموگرافی، سونوگرافی، ام آر آی، تصویربرداری هسته ای، معاینات شخصی و معاینات بالینی، تعدادی از این روشها هستند که هرکدام جایگاه و کارایی خود را دارند. از میان این روشها، از ماموگرافی، به علت خصوصیات ویژه اش، هنوز به عنوان اصلی ترین روش تشخیصی و خصوصا غربالگری استفاده شده و روشهای دیگر بعنوان مکمل این روش به کار گرفته میشوند. علیرغم اینکه ماموگرافی بهترین روش برای غربالگری و تشخیص سرطان پستان است، اما دارای محدودیتهای زیادی است. یکی از این محدودیتها دشوار بودن تصویر ماموگرام است. این مساله تا جایی وجود دارد که بسیاری از توده های سرطانی در تصاویر ماموگرام حتی توجه رادیولوژیستهای خبره را نیز به خود جلب نکرده و تشخیص آن در مرحله اول میسر نشده است. از طرفی اکثر ضایعات سرطانی در پستان در مرحله اول برای رادیولوژیستها و پزشکان قابل مشاهده نیستند و بصورت ناگهانی ظاهر میشوند. یکی از راهکارهای رفع این مشکل، کمک گرفتن از کامپیوترها در تفسیر تصاویر ماموگرام میباشد. در این پژوهش، جهت تشخیص بیماری سرطان پستان از تصاویر ماموگرافی از ویژگیهای آماری در کنار روش های ویولت استفاده شده است. همچنین از پایگاه دادههای MIAS و DDSM جهت تشخیص ضایعات سینه استفاده شده است. در نهایت، جهت طبقه بندی از الگوریتم های آدابوست، KNN و SVM با کرنل های مختلف استفاده شده است.

 

مشخصات طرح مرتبط:
عنوان پروژه: ارائه یک روش جدید بینایی ماشین جهت تشخیص سرطان پستان با استفاده از تصاویر ماموگرافی
مجری اصلی: افشین شعیبی   |   تاریخ اتمام طرح: ۱۳۹۷/۲/۲۹   |   کد طرح: ۴۸۲/۱/پ
نشانی مطلب در وبگاه پايگاه نتايج پژوهش‌های سلامت کشور:
http://news.research.ac.ir/find.php?item=1.142.4783.fa
برگشت به اصل مطلب